Windows 7 – najlepszy windows???

utworzone przez | sie 14, 2010 | Bez kategorii

Reading Time: 2 minutes

Przeglądałem dziś PC Worlda nr 8/2010 i trafiłem na artykuł “Najważniejsze porady do Windows”. Artykuł jaki można znaleźć w każdym numerze tego czy też innego komputerowego pisma jednak trochę sprowokował mnie początek “Wszyscy są jednomyślni – Windows 7 to najbardziej udany system Microsoftu wszech czasów”. Zastanawiam się w czym on jest taki udany? Przecież to niemalże vista. Robi dokładnie to samo co poprzednik i nie ma tu żadnej poprawy. W stosunku do XP jest zasobożerny, nieobliczalny, skomplikowany i nieprzyjazny dla użytkownika. Sam sobie chowa i pokazuje okna otwartych aplikacji, zmienia wygląd folderów wg własnego uznania, odtwarzanie multimediów z zasobów sieciowych jest spowalniane przez buforowanie, identyfikacja sieci do której przyłączamy jednostkę trwa wielokrotnie dłużej niż w XP.
Najbardziej jednak irytuje mnie zmowa milczenia wokół dziury bezpieczeństwa, która była już w Viście, i której nie poprawiono a dotyczy udostępniania plików czy też folderów. Spróbujcie w 7 lub Viście udostępnić folder, który znajduje się na pulpicie. Po pierwsze pojawi się okienko “Udostępnianie plików” i w zależności od wielkości udostępnianego elementu oraz szybkości waszej maszyny kreator będzie przez jakiś czas wyświetlał komunikat, że “może to potrwać kilka minut”. Analogiczne działanie w XP to kwestia ułamka sekundy. Kwestia, której nie można pominąć ale jednak nie czas jest tu głównym problemem. Bowiem co się okazuje.Windowsy nie oznaczą nam na pulpicie folderu jako udostępnionego także np za tydzień możemy nie pamiętać o tym, że coś mamy udostępnione a widzieć “rączki” czy innego wskazania nie będziemy ale na dodatek wcale tego folderu nie udostępnią. Pomimo tego, że wskazaliśmy folder x i udostępniliśmy go użytkownikowi y Windows Vista i Windows 7 radośnie udostępnią cały folder “Users” dla wszystkich. A więc każdy kto się podłączy będzie miał dostęp do całego naszego profilu oraz profili innych użytkowników. To jest bezpieczne? Rozsądne? MS doskonale wie o tej dziurze (podobno to nie jest dziura tylko tak miało być), informatycy, administratorzy też ale jakoś umyka to autorom artykułów w gazetach czy też brakuje ostrzeżeń w systemie o tym, że właśnie udostępniłeś wszystkim wszystko. Zastanawiam się jak to jest możliwe. Nie rozumiem ale ostrzegam. Nie udostępniajcie nic z pulpitu w Windows Vista lub Windows 7. Można to co prawda wykonać poprawnie np. za pomocą konsoli mmc ale nie jest to w ogóle jakiś dobry pomysł.

@edit
Tak sobie pomyślałem, że właściwie to niewłaściwie zrobiłem nie mówiąc co można zrobić aby poprawnie udostępniać foldery bez takich niespodzianek. W widoku jakiegokolwiek folderu powinniśmy kliknąć: Organizuj –> opcje folderów i wyszukiwania –> zakładka “widok” –> odznaczamy check box “Użyj kreatora udostępniania” dajemy ok, zamykamy Mari od tej pory takie zdarzenia nie powinny mieć już miejsca.

commercial

Zalecane/polecane

theKura Youtube link
Jeśli chcesz wspomóc autora
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Proudly hosted at
Atthost

Kategorie

Archiwum