Gdzie inwestować małe kwoty – Finax czy może Investo ???

utworzone przez | wrz 21, 2021 | Everyday, Finanse, Funny, Kupić nie kupić, Testy produktów | 0 komentarzy

Reading Time: 9 minutes

   To znów nie jest clickbait ale po prostu chciałbym się z Wami podzielić wątpliwościami i zapytać o zdanie. Otóż nie jestem krezusem, oj zdecydowanie nie, ale jak widzę rosnącą inflację to tym bardziej boli mnie, że moje malutkie oszczędności tak bardzo tracą na wartości. Tak więc (przepraszam Mamo) zacząłem się rozglądać za potencjalnymi opcjami oszczędzania. Fajny jest market funduszy inwestycyjnych mBanku, całkiem fajny jest Mintos ( choć wymaga więcej aktywności  a dodatkowo można mieć moralne rozważania czy inwestowanie w wysokooprocentowane chwilówki jest dobre) ale szukałem dalej alternatyw żeby nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka (mBank).

   Dodam po raz kolejny, że nie jestem krezusem i nie mam 10k euro do inwestycji, bardziej to 100-500 pln miesięcznie. Zachęcony przez wpisy u Macieja Samcika no i oczywiście aktywnością Michała Szafrańskiego postanowiłem wypróbować Słowackiego robo-doradcę czyli firmę Finax.

   Efekt ? No cóż, ja wiem, że inwestuje się długoterminowo ale na chwilę obecną nie widzę by to miało jakiś sens. Wpłacone 650 zł w ciągu 3 miesięcy w 6 wpłatach, aktualny stan rachunku ~643 zł. Hmmm…czy to wygląda na inwestycję, czy trochę jak wyrzucenie 7 zł w błoto. Nie wiem czy wynika to z opłat za niskie wpłaty pobierane przez Finax czy też ze słabego zarządzania portfelem. Tym bardziej, że ani aplikacja (podobno świenta) ani mail (notabene żadnej komunikacji tu nie ma) nie daje informacji jakie opłaty pobrano, ile wpłacono, jakie instrumenty finansowe zostały kupione czy też sprzedane. Generalnie wpłacasz pieniądze i jesteś jak otumaniony w ciemnej piwnicy.

   Tak czy siak, będę obserwował moje środki w Finax i mam do Was pytanie. Czy znacie jakieś instrumenty finansowe bądź też inwestycje, gdzie można inwestować małe kwoty by ochronić oszczędności przed szkodliwym wpływem inflacji ?

   Od razu powiem, obligacje skarbu państwa to nie jest instrument finansowy moim zdaniem, to taki los na loterię 😉 I nie nie ma żadnej gwarancji. Dajcie znać co myślicie, przede wszystkim jakie macie pomysły co do inwestowania małych kwot.

   I jeszcze na dodatek takie ps. mam wrażenie, że wszyscy finansowi guru generalnie kasę robią na nas czyli naszych odwiedzinach blogów, naszym udziale w szkoleniach czy też na wydawnictwie książek o niczym. Nie wiem, może się mylę ale liczę na fajny odzew i fajne porady jak człowiek człowiekowi a nie człowiek człowiekowi wilkiem. Będe aktualizował ten post z wynikami Finax aby każdy kto ma ochotę wejśc w ten temat wiedział jak sytuacja wygląda.

update: Po 4 miesiącach z Finax, dorzuciłem do portfela usługę od ING czyli Investo. Post to tak naprawdę porównanie wyników obu usług.

updated 2022/01/23 (post aktualizowany co tydzień)

   

   

2021/09/21 – wpłacone 650 zł – stan portfela – 643 zł

2021/09/28 – wpłacone 650 zł – stan portfela – 642 zł

I tak mnie to dalej zastanawia. Wpłacić jeszcze ? 🙂

2021/10/08 Namówiliście mnie 🤣🤣🤣 Dopłaciłem. W ciągu prawie 4 miesięcy łączna kwota wpłat to 850 zł. Stan rachunku 832.

   Coś jakieś mam wrażenie że ci  robodoradcy słabo chyba w rynek trafiają. Trochę mnie to uśmiecha ale też naprawdę zaczyna coraz mocniej zastanawiać jaki jest sens takich inwestycji gdy im więcej wpłacone tym wyższa strata.  Wierzę, że Finax na pewno zarabia ale ciekawe czy na inwestycjach czy też raczej na opłatach za przechowywanie środków 🤣

2021/10/15 – dopłaciłem 200 – wpłacone 1050 zł – stan portfela – 1042 zł

   I tutaj taka ciekawostka. Tydzień do tygodnia mamy jakby wzrost i na dodatek pierwszy raz na zielono. Tylko gdzie tu faktyczny zysk ??? Ja go nie bardzo widzę póki co.

2021/10/15 – robimy porównanie

   I tak działanie robodoradcy Finax doprowadziło mnie do porównania platform. Zainwestowałem 1000pln w Investo – produkt od ING. Po 4 miesiącach z Finax – aktualna kwota wpłaconych środków 1050, aktualny stan rachunku 1042. Tak więc mamy tu stratę. Zobaczymy jak poradzi sobie ING.

2021/10/22 – just an update

   Zgodnie z daną obietnicą, aktualizacja tygodniowa. Wygląda na to, że Finax się trochę odbił i po ponad 4 miesiąch i wpłaceniu tam 1050 zł mamy w końcu wynik bez straty. Stan rachunku to 1050 zł – czyli znaczy, zysku brak. Tymczasem robot Investo od ING, 10 dni od pierwszej wpłaty (minimalna wpłata na rozpoczęcie inwestycji to właśnie 1000 zł) wypracował zysk na poziomie 4 zł. Jak dla mnie bomba. Zysk na poziomie 0,4% w dziesięć dni ? To więcej niż większość kont oszczędnościowych oferuje rocznie :). Zobaczymy czy w długim okresie potrafią utrzymać rentowność i jakość inwestycji. Taką mam nadzieję 😉

2021/10/29 – just an update

   Ten tydzień był dość zaskakujący bo Finax bardzo ładnie się odbił i nawet chyba we wtorek pokazywał stan rachunku 1059 zł (wpłacone 1050) a tymczasem Investo notowało spadek nawet do 1001 zł co jednak dalej jest z zyskiem. Póki co nie rezygnuję z Finaxa choć ogólnie lepsze wrażenie sprawia Investo. Tu do tej pory nie zarejestrowałem straty a na dzień dzisiejszy wygląda to tak jak poniżej.

2021/11/05 – Tradycyjnie w piątek aktualizacja i spore zaskoczenie

   Kolejny tydzień i spore zaskoczenie na plus Finaxa. Wygląda na to, że słowacki robot poradził sobie znacznie lepiej niż ten holenderski. W obu przypadkach dopłaciłem a więc suma wpłat na Finax to 1200, saldo na chwilę obecną 1224. Wpłaty na Investo to 1300 jednak tu już różowo nie jest, saldo 1297,80. Widać więc, że inwestycje to nie zawsze zwyżki ale bywają też okresowe straty. No cóż. Obserwujemy dalej 😀

2021/11/12 – Tradycyjna piątkowa aktualizacja

   I kolejny tydzień na plus dla Finaxa. Dopłaciłem obu robotom ale tylko Finax zarabia. Aktualny stan jak na screenach poniżej, Finax +29 zł, Investo -5,60 zł. Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia, która nie jest dla mnie do końca jasna, jeśli Finax inwestuje w euro to przy wypłacie nastąpi jakieś przeliczenie. Czy aby nie jest to punkt gdzie można sobie wygenerować stratę ? Na chwilę obecną raczej nie planuję zamykać inwestycji więc okaże się w przyszłości 🙂

2021/11/19 – Kolejne niemiłe zaskoczenie ze strony ING

   I kolejny tydzień na plus dla Finaxa. Dopłaciłem do Finax bo tylko on zarabia. Aktualny stan jak na screenach poniżej, Finax +39 zł, Investo -14,09 zł. Coraz bardziej podoba mnie się to porównanie. Tak jak początkowo byłem mocno nieprzekonany do działań słowackiego fintechu tak widzę, że jednak może mieć to sens. Tymczasem holendrzy sobie nie radzą i tydzień do tygodnia notujemy stratę. Wiem, że to się odbije ale pytanie kiedy i jak bardzo 🙂 

2021/11/27 – Tradycyjna, trochę opóźniona aktualizacja

   I kolejny tydzień na plus dla Finaxa. Oba roboty zanotowały w tym tygodniu spory zjazd, choć Finax jak widać dalej utrzymał wynik dodatni. Nic nie dopłacałem więc stan jest następujący – Finax +15 zł, Investo -28,88 (masakren).

2021/12/03 – Tradycyjna, piątkowa aktualizacja

   Oba roboty zostały przeze mnie w tym tygodniu dofinansowane. Po równo czyli po 200 zł. W przypadku Finaxa należy pamiętać, że środki są inwestowane w euro a jak wiemy kurs złotówki do euro jest teraz wybitnie niekorzystny tak więc tych eruo jest jakby mniej niż być by mogło. Anyway, ten tydzień to kolejny tydzień dołów Investo ale i Finax zanotował ostry zjazd. Rzekłbym nawet, że strata jest większa niż w przypadku dołującego holendra. Efekt – Finax -22zł, Investo -31,29 🙂 Dodam jeszcze, że podobny dołek widzę w funduszach w mBanku także jest to jakiś ogólny trend.

2021/12/10 – Tradycyjna, piątkowa aktualizacja

   Ten tydzień to odbicie w obu przypadkach ale Investo dalej na stracie 🙂 Zmieniłem format/skalę wyświetlania wykresu dla Finaxa by można było lepiej zobaczyć co ostatnio się działo. Tak czy inaczej obie usługi nie bardzo dają radę. Nie wnikam w rynkowe zawirowania ale gdybym dziś chciał się pozbyć tych drobnych inwestycji to byłbym w mniej więcej w punkcie wyjścia. Dla mnie to trochę zabawa, a trochę dywersyfikacja skromnego portfela, także na spokojnie obserwuję co będzie się działo dalej. Aktualne saldo Finax +5 zł, Investo -20,67 zł.

2021/12/19 – Tradycyjna, aczkolwiek opóźniona aktualizacja – dane z soboty a aktualizacja w niedzielę

   I kolejny tydzień ewidentnie na plus dla Finaxa. Saldo to 1807 zł a więc 7 zł na plusie podczas gdy Investo od ING cały czas dołuje. Tak naprawdę to i Finax szału nie robi…bo 7 zł zysku po pół roku…od kwoty 1800 zł…No dupy nie urywa ale jak wiemy to inwestycje długoterminowe. Zobaczymy co będzie dalej 🙂

2021/12/25 – Tym razem aktualizacja w pierwszy dzień świąt – Sobota

   Mam wrażenie, że to staje się nudne. Znów  słowacy górą nad holendrami. Finax +11zł…ING/Investo -37,46. Nawet nie ma co komentować 😀 Wesołych Świąt Kochani. Next update w Sylwestra 😉

2022/01/02 – W Sylwestra się nie udało a więc update w 2gi dzień nowego roku

   Na froncie niejako bez zmian. Dopłaciłem w oba instrumenty i mamy aktualnie wpłacone 2000 na Finax i 1900 na Investo. Finax +8 zł, Investo -38 zł 🙂

2022/01/07 – Tym razem udało się tradycji zadość

   Obserwując to jak radzą sobie obie platformy to mam niechlubne przeczucie, że początek roku to dramat dla inwestycji. Investo dalej na minusie, czego oczywiście można było się spodziewać, ale takiego dołowania na Finaxie to bym nie przewidział. Aktualnie Finax -39zł vs +8zł tydzień temu, Investo -41….Czyli odpowiednio 1,95% i 2,15% straty wobec zainwestowanych środków. Ekhm…Dajmy im pracować. Ja i tak się na inwestycjach nie znam i nie będę siedział obserwując kursy krypto czy walut, czy prowadził dzienniczków dla akcji (zakup/sprzedaż) i płacił biurom maklerskim więc jakby to powiedzieć, weszłem do rzeki to płynę z tym prądem. Wierzę, że w długim okresie to się tak czy siak odbije.

2022/01/15 – Z piątku znów zrobiła się sobota 🙂

   Pomijając obsuwę z aktualizacją to jakby nie patrzeć sytuacja bez dramatycznych zmian jeśli chodzi o wynik inwestycyjny 🙂 Zmieniła się za to pozycja lidera nieopłacalności. Kolejny tydzień i dalej saldo na minusie zarówno w ING jak i w Finaxie. Tym razem jednak ING jakby odrobinę odrobiło natomiast Finax zalicza duuuży dół. Aktualne saldo Finax to 1945zł  czyli mamy tu 55zł straty, w przypadku Investy by ING strata jest odrobinę niższa i wynosi “tylko” 40,41zł. Podsumowując – w ciągu prawie 7 miesięcy udało mi się w robodoradcach zamrozić 4k i wygenerowałem sobie na dziś dzień prawie 100 zł straty 🙂 Można powiedzieć – inflacja nie omija nikogo 🤣

2022/01/23 -A z soboty tym razem wyszła niedziela bo nie było czasu

   Kolejny tydzień i kolejne doły. Tym razem Fintrax przechodzi samego siebie – 87zł straty ??? Investo jakby prawie trzyma poziom bo strata powiększyła się o 9zł i wynosi 49,65. Tak mnie to zaczyna zastanawiać czy aby na pewno zmiany wartości portfeli na pewno odzwierciedlają wahania na rynkach ? Czy wycena jest brana z powietrza… Inwestowanie to zabawa dla ludzi pozbawionych układu nerwowego 😉

2023/01/30 – Update po roku

   W ciągu roku od ostatniego wpisu dopłaciłem trochę do obu robotów inwestycyjnych choć oba dalej notowały raczej straty niż zyski. Inwestowanie, jak powtarzają doświadczeni inwestorzy to jednak proces długotrwały i tak naprawdę zyski przychodzą raczej w dalszej niż bliższej przyszłości. Obserwując trendy w saldzie na obu rachunkach po ponad rocznej przygodzie/zabawie z tymi inwestycjami skłaniam się ku temu by stwierdzić, że produkt od ING osiąga lepsze wyniki niż Finax. Niestety wg mnie obie platformy nie są do końca przejrzyste. Trudno tak naprawdę znaleźć/sprawdzić ilość wpłaconych środków by zestawić je z aktualną wartością portfela (warto to sobie gdzie indziej notować) oraz nigdzie nie widać kwoty pobranych opłat a przecież obie instytucje za zarządzaniem portfelem pobierają pieniądze.

   Aktualnie, jak widać na poniższych screenach, Finax ciągle w dole podczas gdy ING notuje nieznaczny ale jednak zysk 🙂

Jakby ktoś chciał mnie wspomóc to kawy nie odmówię 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

commercial

Zalecane/polecane

theKura Youtube link
Jeśli chcesz wspomóc autora
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Proudly hosted at
Atthost

Kategorie

Archiwum