Darmowe i płatne konta email podsumowawszy

utworzone przez | lis 1, 2009 | Bez kategorii

Reading Time: 4 minutes

Ponieważ email jest bardzo ważnym narzędziem komunikacyjnym w dzisiejszym świecie, czasem wydaje się, że najważniejszym, tak też próbowałem znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie. I efekt jest zaskakujący. Nie ma takiego. Przetestowałem szereg darmowych i płatnych usług przez jakiś rok i okazuje się, że każda ma mniejsze lub większe wady. Testowane usługi to Poczta Onet (wersja płatna), Gmail zarówno w wersji podstawowej jak i w opcji Google for Domains a więc podłączonej do aplikacji google dla domen, GMX, INBOX.COM, Interia, Yahoo Mail(wersja płatna), Zenbee, AOL, Microsoft Live Mail (dawniej znany jako Hotmail).

Po pierwsze wypadałoby powiedzieć czego oczekiwałem od poczty:
– po first integracji zewnętrznych kont pocztowych
– po second wysyłania z oryginalnych adresów zewnętrznych
– po tertio dobrego sortowania i działających filtrów
– po 4th wyboru czy ja chcę plain text czy html
– i na koniec personalizacji wyglądu oraz dostępu z urządzeń mobilnych( komórki, palmtopy itp.)

Wyszło na to, że żadne z tych kont nie spełnia wymagań. Dlaczego nie? To poniżej:

logo_gmail

Najpierw weźmy pod lupę Gmaila, który jest chyba aktualnie najpopularniejszym serwisem email na świecie. Doskonały. Niemalże. Szybki, dostępny właściwie na poziomie 100{d848536da92e57905fbe42a79a633ca812bf1cd18039d7417a9462f1778ea93e} czasu i zintegrowany z wieloma innymi usługami Google. Najfajniejszy jest kalendarz, który przysyła SMS-y z przypomnieniami całkowicie za darmo. Co do maila to podstawową i dla mnie nie do ogarnięcia wadą okazało się, moim zdaniem, przygłupie i fatalne sortowanie maili. Ja chcę foldery a nie labels czy też jak to się po polsku nazywa etykiety i nie chcę grupowania maili w konwersacje. Co to za debil wymyślił żebym w inboxie miał swoje własne maile? Albo, żeby mail wysłany wczoraj był na liście na 3 stronie bo przecież należy do konwersacji w której przez ostatni tydzień nic się nie działo. Dodatkowo fatalny jest sposób konstrukcji filtrów, ich faktyczne działanie oraz brak obsługi załączników typu .eml. Na plus dla Gmaila należy zaliczyć to, że uruchomili wysyłkę przy wykorzystaniu zewnętrznych serwerów SMTP a więc pozbyli się nagłówka, który MS Outlook wyświetlał, “In the name of”, a także super szybkość, ogromną pojemność, świetny antyspam, oraz fajne możliwości zmiany tematów interfejsu.

Ze względu na sortowanie w konwersacje i etykiety zamiast folderów mówię Gmailowi NIE.

yahoo_email

Następny w kolejce, jeden z największych graczy na tym rynku, to Yahoo z usługą Ymail czy też Yahoo Mail,
w wersji płatnej. Na plus należy temu serwisowi zaliczyć foldery, aliasy, i całkiem sprawnie działające filtry. Minusem jest prędkość działania, brak pełnej konfiguracji zewnętrznych kont pocztowych a także mocno leciwy interfejs z małą możliwością modyfikacji. Niestety yahoo działa 20 razy wolniej od gmaila a na dodatek wyświetla odbiorcy informację o tym, że wysłano wiadomość z Yahoo Maila pomimo tego, że jako adres nadawcy wybieramy zewnętrzne konto pocztowe. Dodatkowo spece z Yahoo pracują nad modyfikacjami takimi jak zmiana wyglądu czy też inny sposób organizacji filtrów chyba latami. W niektórych miejscach konfiguracji konta pocztowego dostajemy komunikat, że “Sorry ale cały czas pracujemy nad modyfikacjami ale jeszcze nie skończyliśmy więc przełącz się do starego interfejsu czyli Yahoo mail classic aby coś tam zmienić”. Kiepsko.

logoGmx
Jedźmy dalej. Generalnie te same wady co yahoo a na dodatek nie ma możliwości wyboru formatu wysyłki pomiędzy plain text a html no i wyszukiwanie nie do końca działa. Dużym plusem tego serwisu jest duża dostępność domen oraz możliwość tworzenia aliasów dla konta.

hd_interia_poczta
Poczta Interii to bardzo fajny interfejs, szybkość działania ale też brak możliwości wysyłania z zewnętrznych kont pocztowych oraz brak aliasów. Plusem jest pobieranie z innych kont ale brak możliwości wysyłki kompletnie dyskwalifikuje ten serwis jako zbiorczy email.

onet_poczta
Płatna usługa niemalże tak dobra jak powyższe darmowe (z wyłączeniem ymaila) a jednak nie do końca. Pojemność pomimo tego, że nieograniczona to jednak ograniczona do 5MB dla poczty pobieranej z zewnętrznych kont pocztowych:) No to się uśmiałem:))) 5MB? Dodatkowo nie ma możliwości wysyłania z innych adresów niż onetowskie. Dobrze, że są aliasy.

WindowsLive
Usługa Live Mail czy też dawny Hotmail czy jakkolwiek to się nazywa w wykonaniu Microsoftu jest gorsze tych poprzednich bo: nie daje możliwości wysyłki z zewnętrznych kont pocztowych, jest skopane od początku jeśli chodzi o zgodnośc z w3c a więc nie bardzo dobrze się wyświetla w innych przeglądarkach niż IE…no i jeszcze dołącza reklamy tekstowe w stopce wysyłanego maila. No dacie wiarę, że coś takiego ma jeszcze miejsce???:))) Serdecznie odradzam adresy w domenie @live.com czy też windowslive.com

Aol i Zenbee. Aol wogóle nie posiada możliwości współpracy z zewnętrznymi kontami pocztowymi ani nie ma aliasów. Spuścmy na ten serwis zasłonę milczenia. Zenbee to właściwie kopia Gmaila jednak nie do końca tak funkcjonalna jak pierwowzór a także nie do końca darmowa. Dla mnie wyborem numer 1 na dzień dzisiejszy jest inbox.com.

inboxx_logo
Ten serwis ma także mnóstwo wad ale jest przejrzysty, czytelny i nie przegapiam żadnego maila zebranego z 6 zewnętrznych kont pocztowych. Niestety także ujawnia oryginalny adres email z którego wiadomość została wysłana, ma dość archaiczny interfejs bez możliwości dostosowania a także kiepski sposób konstrukcji filtrów. Plusem jest połączenie folderów i etykiet, naprawdę dobra wyszukiwarka a także obsługa załączników typu .eml.

Zdaję sobie sprawę, że opis jest dość lakoniczny i może kiedyś napiszę bardziej szczegółowo ale chodziło mi bardziej o to, że zdziwiony jestem tym, że nie ma dobrego serwisu, który mógłby zapewnić pełną obsługę poczty w jednym miejscu. Każdy z wymienionych ma wady i nie do końca spełnia oczekiwania. Jakby ktoś miał alternatywę, darmową czy płatną to dajcie znać bo z chęcią sprawdzę:)))

A tu mała ankieta:

[polldaddy poll=2194263]

commercial

Zalecane/polecane

theKura Youtube link
Jeśli chcesz wspomóc autora
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Proudly hosted at
Atthost

Kategorie

Archiwum