Backup online – gdzie?

utworzone przez | mar 8, 2010 | Bez kategorii

Reading Time: 2 minutes

Jak juz wcześniej kiedyś tam pisałem, od dawna zastanawiałem się gdzieby tu składować swoje dane online. Warunków było kilka:
1. Możliwość backupu danych z wielu komputerów
2. Możliwość wgrywania całych folderów
3. Duża pojemność
4. Rozsądna cena
5. Dostęp do plików bez konieczności odtwarzania całej paczki backupu
mniej istotne były dla mnie takie funkcje jak wersjonowanie czy też sposób realizacji powyższej funkcjonalności. Po przetestowaniu, sprawdzeniu, takich serwisów jak mediafire, dropbox, ibard24.pl, mozy, czy też korzystaniu przez parę miesięcy z płatnej wersji humyo znalazłem w końcu coś co mnie zadowala a na dodatek jest niemalże darmowe. Serwis, który świadczy usługę przechowywania plików online a także możliwość ich współdzielenia z innymi a dodatkowo posiada takie funkcje jak wymieniłem powyżej to Wuala by Lacie.
Wuala by Lacie
Firma Lacie do tematu backupu online podeszła w trochę inny sposób niż serwisy, które testowałem wcześniej. Otóż zamiast składować dane użytkowników tylko i wyłącznie na dedykowanych serwerach i pobierać za to słone opłaty stworzyli aplikację typu p2p pozwalającą użytkownikom systemu wymieniać się wolnym miejscem posiadanym na dyskach. Jak to działa? Rejestrujemy się w serwisie i na start otrzymujemy 1GB miejsca na nasze dane. Aplikacja pozwala wgrywać całe katalogi i to nie z jednej jednostki ale praktycznie z dowolnej ilości. Organizacja plików jest prosta i przejrzysta i daje nam także opcje udostępnienia plików innym użytkownikom na 2 poziomach dostępności. Pierwszy to dostępność publiczna i wtedy pliki są widoczne dla wszystkich, drugi to poziom prywatny pozwalający na udostępnienie plików/folderów znajomym w oparciu o sekretny klucz i podaniu im odnośnika do tychże plików dostępnego z dowolnej przeglądarki internetowej. Jak twierdzi firma Lacie wszystkie nasze dane są szyfrowane przy użyciu 128 bitowego algorytmu AES i raczej niemożliwe jest odczytanie naszych plików przechowywanych gdzieś w świecie przez osobę do tego nieuprawnioną. Patrząc na to co Wuala nagrywa mi na dysku, a są to jakieś fragmenty plików innych użytkowników sieci, mam raczej 90{d848536da92e57905fbe42a79a633ca812bf1cd18039d7417a9462f1778ea93e} pewności, że faktycznie dane są dobrze zabezpieczone.
Napisałem wcześniej, że korzystanie z usługi/aplikacji jest niemalże darmowe i faktycznie tak jest. Jedynym naszym kosztem to określona przez nas pojemność dysku, którą chcemy współdzielić z innymi użytkownikami Wuala oraz określona przez nas przepustowość łącza dla usługi. Jeśli nie mamy wolnego miejsca na dysku możemy też od firmy kupić interesującą nas pojemność na nasze dane. Moim zdaniem fajne rozwiązanie i warte sprawdzenia. Polecam. Linka do serwisu

commercial

Zalecane/polecane

theKura Youtube link
Jeśli chcesz wspomóc autora
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Proudly hosted at
Atthost

Kategorie

Archiwum